Trądzik: Dlaczego nasila się w okresie jesienno-zimowym i jak temu zaradzić?

Podatność na trądzik wzrasta tuż po okresie letnim, po wakacjach. Osoby borykające się z tą chorobą skóry twarzy doskonale wiedzą, iż objawy i niedogodności z nią związane nasilają się podczas jesieni i zimy. Zależność ta nie jest przypadkowa, jednak można skutecznie jej zapobiec. Dowiedz się, dlaczego problemy z trądzikiem narastają po wakacjach i co zrobić, by się przed tym uchronić!

Słońce sprzymierzeńcem gładkiej skóry?

Fakt, że trądzik nasila się tuż po wakacjach, nie jest jednoznaczny z tym, że okres letni wykazuje korzystny wpływ na kondycję skóry pod kątem eliminacji trądziku. Wiele osób zauważa poprawę w wyglądzie cery, w miesiącach kwiecień – sierpień. Niestety jest to zmiana tymczasowa i krótkotrwała. Skóra prezentuje się korzystnie, jest promienna, wypryski i inne zanieczyszczenia się nie pojawiają, a często również problem z nadmiernym przetłuszczaniem się cery jest nieobecny. Tak właśnie działa umiarkowane korzystanie ze słońca, które wycisza skórę, uspokaja gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie – sprawia, że osoby borykające się z trądzikiem, nie mają z nim tak dużego problemu. Mimo, że przedział od kwietnia do sierpnia jest dość długi, a skóra wygląda wtedy dobrze, to tuż po wakacjach, gdy zbliża się jesień, cera jest w bardzo złej kondycji.

Przyczyny, wpływające na nasilenie trądziku

Wcale nie jest tak, że słońce korzystnie wpływa na skórę twarzy, borykającej się z trądzikiem. Co prawda może się wydawać, że promienie słoneczne wysuszają nieczystości i krostki, wygładzają skórę oraz pozytywnie wpływają na jej kondycję. W rzeczywistości jednak intensywna i długotrwała ekspozycja cery na słońce prowadzi do zaburzenia procesów gospodarki hormonalnej, które zachodzą w strukturach skórnych. W momencie, gdy tego słońca zaczyna brakować, a pojawia się jesień i później zima, stan skóry znacznie się pogarsza. Pojawiają się coraz to nowe nieczystości, cera zaczyna się przetłuszczać, a pory zatykać. Trudno jest nad tym zapanować i to zatrzymać, dlatego tak ogromne znaczenie ma profilaktyka, działanie zapobiegające tak złej kondycji skóry twarzy.

Zapobieganie zmianom trądzikowym w okresie jesienno-zimowym

  • Najskuteczniejszą moc sprawczą w uniknięciu nasilenia trądziku po wakacjach ma działanie profilaktyczne. Już w okresie letnim należy pomyśleć o swojej skórze i w bardzo umiarkowany sposób korzystać ze słońca. Ekspozycja cery na promienie słoneczne powinna być uwarunkowana skłonnością do trądziku. Jeśli ta jest bardzo wysoka, wskazane jest nawet całkowite zrezygnowanie z opalania, ponieważ może to mieć bardzo negatywny wpływ na skórę oraz utrudniać późniejsze leczenie trądziku.
  • Pomocne w walce z trądzikiem mogą okazać się niektóre minerały i witaminy, a szczególnie witamina A, D, K oraz C, które sprzyjają poprawie kondycji skóry.
  • Dobry krem do twarzy z filtrem równie pomoże Ci chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Pamiętaj także o obecności filtra UV w podkładzie, kremie BB czy innym kosmetyku, który aplikujesz na skórę twarzy, by ukryć niedoskonałości.
  • Jeśli przez okres wakacyjny nadmiernie się opalałaś, a negatywne tego skutki zauważyłaś w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy gdy na profilaktykę jest za późno, skorzystaj z peelingów chemicznych, przy pomocy kwasów czy też mezoterapii. Te dermatologiczne zabiegi z pewnością pomogą przywrócić skórze zdrową kondycję i zadbany wygląd. Pamiętaj tylko, że nie wystarczy jednorazowy taki zabieg, ale cała seria, aby móc zobaczyć różnicę.
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *