Implanty zębowe – byś znów mógł się uśmiechać! Co warto o nich wiedzieć?

Któż z nas nie chce mieć pięknego uśmiechu? Zęby nieraz traktowane są jako nasza wizytówka. Kiedy więc mamy w nich ubytki, brakuje któregoś z zębów, a czasami nawet kilku, nasza samoocena może być w opłakanym stanie. Na szczęście nowoczesna implantologia w skuteczny sposób pozwala rozwiązać tego typu problemy, co podkreślają specjaliści ze starachowickiego Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski – jakie są najnowsze rozwiązania?

Implantologia – leczenie dla każdego

Dla wielu osób wizyty u lekarza stomatologa wiążą się z wielkim lękiem, co może powodować ich unikanie, a koniec końców pogorszenie stanu zdrowia zębów. Skutkiem może być konieczność usunięcia niektórych z nich. Nieraz jednak, pomimo prawidłowej higieny i troski o stan zębów oraz dziąseł, na naszej drodze staje choroba, czynniki genetyczne, czy też wypadki, które niezależnie od naszych starań, powodują braki w uzębieniu. Specjaliści zajmujący się tego typu przypadkami wiedzą, jak ważną potrzebą jest, dobry, estetyczny i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Stąd też implantologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii, a stosowane obecnie metody pozwalają osiągnąć nie tylko przyjemne dla oka rezultaty, ale co istotne, niezwykle długotrwałe.

Jakie są wskazania do leczenia implantologicznego:

 • brak pojedynczych zębów
 • ubytki wielozębowe
 • bezzębie (całkowita utrata zębów)
 • zastąpienie protezy wyjmowanej
 • uzupełnienia międzyzębowe (np. w połączeniu z leczeniem ortodontycznym)
 • profilaktyka – implanty zapobiegają zanikaniu kości szczęki (może być to skutek utraty zębów)

Dla wielu pacjentów wstawienie implantów staje się ogromną ulgą. Ich wygląd całkowicie naśladuje zęby naturalne i co ważne, spełnia też ich funkcje. Pozwalają na to technologiczne rozwiązania najnowszej generacji. 

Czym właściwie implant jest?

To, co widać na pierwszy rzut oka, to odbudowa protetyczna, czyli korona, most, czy też proteza (wszystko zależy od wielkości ubytku i innych problemów, z jakimi zmaga się dany pacjent). Elementy te osadzone są właśnie na implancie dentystycznym. Pomagają w tym różnego rodzaju łączniki, które standardowo zbudowane są z tytanu lub też są łącznikami cyrkonowymi (są bardziej estetyczne, stąd też najczęściej stosuje się je przy osadzaniu zębów przednich). Sama śruba niemalże w całości wykonana jest ze wspomnianego już tytanu. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, ale co istotne, jest też dobrze tolerowany przez organizm. Minimalizuje to ewentualne ryzyko odrzucenia implantów, czy też wystąpienia reakcji alergicznej, co podkreślają eksperci z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach, którzy na co dzień zajmują się zabiegami m.in. właśnie w tym zakresie.

Co warto wiedzieć o zabiegu wszczepienia implantu?

 • Wszczepianie wykonuje się w znieczuleniu i jest ono całkowicie nieodczuwalne.
 • Czas całego zabiegu zależy od jego złożoności (tj. ile ubytków zębowych jest w jego trakcie uzupełniane) – wszczepienie jednego implantu trwa około 1 godziny.
 • Przed zabiegiem implantologicznym konieczne jest czyszczenie kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej.
 • Konieczne jest także leczenie ewentualnych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia oraz próchnicy.
 • Co ważne, na około dwie doby przed zabiegiem, należy odstawić leki przeciwkrzepliwe.
 • W ramach profilaktyki, przed i po zabiegu wszczepienia implantu, lekarz zleca przyjęcie antybiotyku.

Sam zabieg jest szybki i niemalże nie wiąże się z jakąkolwiek rekonwalescencją (trzeba unikać zwiększonego wysiłku, nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu przez około 2 tygodnie po wszczepieniu implantu). Niewątpliwie należy jednak pamiętać, że na tym nie kończy się praca nad stanem uzębienia. Po kilku miesiącach do implantu dołączane są korony, a uzyskany efekt – jeśli chcemy aby się utrzymał – wymaga ciągłej pielęgnacji. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów, także tych, które przeszły przez proces leczenia implantologicznego!

Chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić, czy leczenie implantologiczne pomoże ci z twoim problemem? Umów się na konsultację do Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach: https://stomatologiaborowski.pl/kontakt/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *