Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

Cera naczynkowa to specyficzny typ cery, który jest wyjątkowo delikatny pod kątem pielęgnacji. Najczęściej ten rodzaj łączy się z charakterem skóry wrażliwej, dlatego też ostrożnie należy dobierać każdy kosmetyk. Jeżeli jesteś posiadaczką niemal nieznikających rumieńców na policzkach, pojawiających się zwłaszcza na świeżym powietrzu, przy piciu gorącej herbaty lub jedzeniu mocno przyprawionej potrawy – jesteś posiadaczką cery naczynkowej. Sprawdź, jak obchodzić się z rozszerzającymi się naczynkami i pielęgnować tego typu cerę.

Cera naczynkowa, czyli jaka?

Cera naczynkowa najczęściej jest cienka i wrażliwa, u której łatwo jest naruszyć ochronną barierę hydro-lipidową. Cera czerwieni się bardzo często i szybko, zarówno pod wpływem czynników zewnętrznych, jak i emocji. Powodem tego są słabe naczynka krwionośne, które rozszerzają się pod wpływem nawet słabego bodźca. Kiedy rumieńce na twarzy przez długi czas nie znikają, może świadczyć to o słabości i małej elastyczności ścianek naczynek. W końcu jeżeli w ogóle przestają się obkurczać są obecne na twarzy na stałe, w postaci czerwonych nitek. Sprzyja to stanom zapalnym i możliwości rozwinięcia się trądziku różowatego. Cera naczynkowa jest domeną głównie kobiet. Warto wiedzieć, w jaki sposób się z nią obchodzić, aby utrzymać jak najlepszą kondycję skóry w każdym wieku.

Odpowiednia pielęgnacja

Cerze naczynkowej pewne produkty mogą mocno zaszkodzić. Są również składniki, które na delikatną skórę działają wyjątkowo kojąco i regenerująco. Jeżeli jesteś posiadaczką cery naczynkowej szczególną uwagę powinnaś zwrócić na:

  • ekstrakt z miłorzębu japońskiego – bogaty jest we bioflawonoidy, które uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność,
  • wyciąg z oczaru wirginijskiego – posiada właściwości ściągające i przeciwzapalne,
  • witaminę C – działa uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne,
  • rutynę – wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność,
  • witaminę K – ma działanie przeciwkrwotoczne, zapobiega więc wylewom podskórnym,
  • wyciąg z arniki górskiej – ma lekkie działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych,
  • wyciąg z kasztanowca – zmniejsza kruchość ścianek krwionośnych i działa przeciwzapalnie,
  • wyciąg z kwiatów mirtu – poprawia elastyczność ścianek naczyń,
  • siarczan dekstranu – obkurcza naczynka.

Zabiegi kosmetyczne

Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej mogą w znaczny sposób wpłynąć na jej kondycję i odporność, tym samym zachować gładką, rozjaśnioną oraz odpowiednio nawilżoną skórę. Oprócz codziennej pielęgnacji, którą warto wspomagać specjalnie dobranym serum czy maskami, można skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Najbardziej zaawansowane procedury polegają na zamykaniu naczynek na twarzy i wykorzystują do tego celu urządzenia laserowe lub elektrokoagulację. Koszty takich zabiegów wynoszą od 150 do 400 złotych, dzięki nim jednak problem rozszerzonych naczynek zostaje wyeliminowany.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *